PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fatih Projesinde Yeni Yol Haritası 13102015

ZaLiM
08.Ocak.2019, 22:21
Sevgili MegaForum Kullanıcıları,

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 2014 yılı Faaliyet Raporu’nda hedeflerin gerçekleştirilemediği bilgisine yer verilen Fatih Projesi’nde yeni yol haritasını çizdi.

Proje kapsamında bugüne kadar 800 milyon lira, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) için ise 2 milyon lira harcayan bakanlık, istikbal yıl 2 milyon 650 bin tablet dağıtmayı planlıyor. MEB, dört yıl içinde 10 milyon 600 bin tableti dağıtmış olacak.

TABLETLER ÖĞRENCİYE

Fatih Projesi’nde şu ana kadar 291 bin 910 dersliğe etkileşimli tahta kuruldu. 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrenci ve öğretmenlere dağıtıldı. MEB, 2016 yılında 2 milyon 650 bin; 2017’de 2 milyon 650 bin, 2018’de 2 milyon 650 bin, 2019 yılında 2 milyon 650 bin olmak üzere, dört yılda yekün 10 milyon 600 bin tablet dağıtmayı hedefliyor. Tabletler mektep bittikten sonra öğrencide kalacak.

Etkileşimli tahtalar takviye kurslarda da eğitimin hizmetinde olacak. Geçen yıl 2 milyondan çok öğrencinin yararlandığı, bu y?l ise 3 milyon 500 bin öğrencinin başvurduğu takviye kurslarda, yenilenen EBA’nın içerikleri de kullanılacak. Takviye kursları kapsamında Türkiye'de yaklaşık 400 bin s?n?f kullanıma sunulabilecekken, bu kursların düzenleneceği ve altyapısı tamamlanmış okullarda da EBA’dan yararlanılacak. MEB’in istikbal yıl dağıtacağı tabletler için ihale şartnamesine koyacağı maddeler de netleşti. Bakanlık, yeni tabletlerde kırılmaya dayanıklılık özelliğiyle bilinen Gorilla Cam kullanılmasını istiyor. Kılıfıyla beraber düşen ayg?t 1 metreye kadar dayanıklı oluyor. Öğrenci kırarsa, MEB’in aldığı eder üzerinden firmadan kendisi yenisini temin edebilecek.

900 BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM

Bakanlık 11 ilde belirlediği proje okullarda, Fatih Projesi’ni ve EBA’yı derslerinde en iyi kullanan formatör öğretmenler ile idarecileri belirleyecek. Bu öğretmenler hizmet içi eğitime alınacak. Eğitim sonrasında ise bu dersleri hem okullarında hem de hitap ettikleri bölgelerde diğer öğretmenlere verecekler. Böylece artık tüm öğretmenler aynı eğitime tabi tutulmayacak. Fizik öğretmeni kendi, yaz?n öğretmeni kendi alanında eğitim alacak. Bu kapsamda kurulan 13 stüdyoda 900 bin öğretmen EBA sürecine iç edilecek.

135 OKULDA ALTYAPI YENİLENEBİLDİ

MEB’in 2014 yılı Faaliyet Raporu’nda Fatih Projesi ile ilgili şu bilgilere yer verilmişti:

- Bakanlık 2 bin 800 okulun internet altyapısını yenilemeyi hedeflerken, 135 okula ulaşıldı.

- 100 bin dersliğin etkileşimli tahtayla donatılması planlandı, yıl sonunda sayı 30 bin oldu.

- Sınıf uygulamalarında tablet kullanan öğrenci sayısı 1 milyon 200 bin olarak hedeflendi ancak 550 bin öğrenci bu imkândan yararlanabildi.

- 120 bin öğretmenin sınıfta tablet PC kullanması planlanırken, yıl sonunda ulaşılan sayı 125 bindi.

Saygılarımızla,

MegaForum.Com