PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pedagojik Formasyon Müjdesi 29102015

ZaLiM
08.Ocak.2019, 22:21
Merhaba değerli MegaForum severler,

Bildiğiniz üzere eğitim dalında sadece dikkatimi çeken makaleleri paylaşıyorum. Pedagojik Formasyon adlı bir makale dikkatimi çekti bu nedenle siz değerli Araştırmayı seven, Eğitimi benimseyen arkdaşlarım için bunu paylaşıyorum. Keyifli forumlar dilerim.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, pedagojik formasyonla ilgili bir çalışma yürüttüklerini müjdeledi. Saraç, “Tabii öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek, bir formüle varacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, öğretmen olmayı dü? eden üniversite mezunlarına, pedagojik formasyon müjdesi verdi.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na misafir olan Saraç, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fen-edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmelerinin önünü açan pedagojik formasyon dersleriyle ilgili “Buna ilişkin bir çalışmanız var mı? Bu y?l kaç kişiye verilecek?” sorusuna Saraç, “Burada çok ince bir sorun var; Sürekli devletin tüm kurumları ve tüm kamuoyu istihdam odaklı bir yaklaşım sergilenmesini istiyor. Bu arada da pedagojik formasyon veyahut lisans tamamlamaları gibi birtakım hususlar ortaya çıkıyor. Biz bunları, taleplerle bu gerçeklikleri bir yerde telif etme durumundayız” dedi.

ALANLAR İHTİYACA GÖRE

Pedagojik formasyonla ilgili geçen yıllarda kontenjanlar verildiğini hatırlatan Saraç, şunları kaydetti: “Bugünlerde de pedagojik formasyonla alakalı bir çalışma yürütüyoruz. Tabii ülkenin ihtiyaçları ve gerçeklerin de sarfınazar etmeden öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek, bir formüle varacağımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki umumi kurulların ilkinde veya ikincisinde bu formasyonla ilgili hangi alanlarda ne kadar verileceği hususunda bir açıklamamız olacak.”

BÜTÜNLEME YETKİSİ

Üniversitelerie yetki devrine başladıklarını da kaydeden Saraç, “İlk olarak bahar dönemindeki yatay geçiş kontenjanlarını üniversitelere bıraktık. Tüm yüksek öğretim sistemini ilgilendiren bir bütünleme sınavı var. Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim. Biz bugün itibarıyla yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan evvel bildirmeleri kaydıyla bütünleme sınavlarını açıp açmama, yapıp yapmama hususunda yetki devrediyoruz" şeklinde konuştu. Saraç, bir başka soru üzerine, e-kayıtla öğrenci ve ailelerine tasarruf imkanı sağladıklarını da sözlerine ekledi.

YGS'de yapısal değişiklik yok

YÖK Başkanı Saraç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) yapısal bir değişiklik olmayacağını belirterek, bu sistemle Anadolu'daki fukara bir ailenin çocuğunun Türkiye'nin en başarılı üniversitesine girebildiğine dikkati çekti. Sistemin adil olduğunu ancak iyileştirmelerin yapılabileceğini anlatan Saraç, şunları kaydetti: “Bu y?l ailelerin rahat olması lazım. Yükseköğretime girişle ilgili yapısal bir değişiklik olmayacak. Geçen y?l nasıl hazırlanıyorsa öğrenciler, bu y?l de bu şekilde hazırlansınlar. Mevcut sistem girilecek programın gerektirdiği yetkinliği sorgulayan adil bir düzenek. Burada bir yapısal bir değişikliği bu y?l için öngörmüyoruz, böyle bir planlamamız yok.”

Saygılarımızla,