PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En çok öğretmen açığı olan 4 alan

ZaLiM
08.Ocak.2019, 22:20
YÖK bünyesinde yer saha ve eğitim fakültesi dekanlarıyla MEB üst düzey yöneticilerinden oluşan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu, öğretmen ihtiyacı olan alanları belirledi. Buna göre en çok öğretmen açığı olan bölümler rehberlik ve psikolojik danışmanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim matematik, hususi eğitim ve teknoloji tasarım öğretmenliği olarak sıralandı. Grup, YÖK’e eğitim fakültelerinde öğretmen açığı olan alanların açılmasına öncelik verilmesini önerdi.

‘Eğitim fakülteleri’ ile ilgili açıklama yapan YÖK, Türkiye’de şu anda 97 eğitim fakültesi olduğunu belirtti. Uzun zamandır öğretmen yetiştirmeyle ilgili YÖK ile işbirliği içinde olduklarını kaydetti. Konuya yönelik bir strateji belgesi hazırlandığının kaydedildiği açıklamada şöyle denildi: “Öğretmen gereksinim projeksiyonlarında açık olan alanlar belirlenmiştir. Tavsiye niteliğinde alınan bazı kararlar, Kurul’a iletilmiştir. Buna göre var eğitim fakültelerinde öğretmen açığı olan alanların açılmasına öncelik verilmesi önerilmiştir.”