PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızılderili Astrolojisine Göre Wapiti


Lora
08.Ocak.2019, 21:34
Sembolik Dönem: Karlı Günler
Bitki: Karaçam
Maden: Obsidiyen
Koruyucu Ruhu:
Mudjekeewis Renk: Siyah
Kabilesi: Fırtına Kartalı Kabilesi
Uygun Eş: Geyik
Tarih:22 kasim/21 aralik

Karlı Günler Döneminde dünyaya gelen insanların hayvanlar dünyasındaki totemi wapiti, bitkiler alemindeki totemi karaçam ve madenler alemindeki totemi ise, obsidiyen taşıdır. Uğurlu rengi siyah, kabileleri ise Fırtına Kartalı'dır.Volkan camı olarak da bilinen obsidiyen, süs eşyalarında yoğun olarak kullanılmıştır.

Obsidiyenin esas maddesi toprağın bağrında yattığı için bu taşın, insanları toprak enerjisine bağlayan bir güç taşıdığına, bu güce saygı duymayı ve yararlanmayı öğrettiğine inanılırdı.Wapiti insanı da taşı gibi parlak, saydam yapılı bir kişidir. Esas özelliklerini iyi geliştirip, eğitmişse, tüm varlığını kaplayan bir pırıltı kazanır. Çevresindekiler, iç dünyasını gösterebilir, ama bunu istediği ölçüde yapar. Wapiti burcu, taşı gibi, yeni bir işe, yeni bir duruma alışmakta zorluk çeker, ancak alıştıktan sonra kararlılık gösterir. İçinde devaml? olarak bir ikilik taşıdığı için, yaşamı boyunca bıçak sırtında da yürüyebilir.Wapiti insanının iç dünyası berraklığa kavuşmuşsa, çevresi için bir ayna, bir yansıtıcı olur. Böyle bir noktaya ulaştığı zaman, karşısındakinin ruhsal durumunu yansıtarak ortaya çıkarır, sorunlarını çözmesine yardımcı olur.Bu burcun bitkiler dünyasındaki totemi karaçamdır. Karaçam filizleri gıda olarak kullanılırken, ağacın kendisi bilhassa solunum sistemi hastalıkları için çok faydalıdır.

Wapiti insanı kendine verilen olanakları, verileri kullanıp ve dengelerse, karaçam gibi görkemli olabileceğini tekrar karaçamdan öğrenebilir. Bu insan ağacı gibi, yumuşak ama güçlüdür. Bu içsel güç, hep doğru yola yönelebilmekten, başkalarını da kendileri için yararlı olana yöneltmekten gelir. Wapiti insanı doğuştan sahip olduğu hak duygusuyla, her durumda gördüğü haksızlıklara karşı çıkar. Kuvvetli içgüdüleriyle başkalarının da yüreğini okuyabilir, ruhsal düğümlerini çözme konusunda yardımcı olabilir.Bu burcun uğurlu rengi yeryüzünü örten gecenin siyahıdır. Gece biçimlerin silindiği, günün hareketli yaşantısının yerini düşünceye bıraktığı zamandır. Gecenin siyahı, her şeyi yeniden doğurabilecek, her şeyi gizleyen ve örten siyahtır. Bu kara sayesinde Wapiti içgüdülerinin ve varlığının derinliklerinden gelen bilgileri yüzeye çıkararak, yaşamına yön verebilir. Wapiti burcunun hayvanlar dünyasındaki totemi, sadece Kuzey Amerika'da yaşayan, çok iri boynuzlarıyla ünlü, gelişkin ve iri bir Geyik olan wapitidir.Wapitiler, ormanlarda, vadilerde ve yaylalarda yaşarlar. Birbirlerine karşı itimat ve mesuliyet duygusu taşıyan bu hayvanlar, gruplar halinde yaşar.Wapiti burcundan olan insan da totemi gibi, asil bir izlenim yaratır.

Gururlu ve dik bir duruşu, dengesi yerindeyse, saygı ve sevgi uyandıran havası vardır. Kendi içine dönük olduğu, okuduğu, duyduğu, yaşadığı şeyleri özümseyebildiği için, genellikle dış görünüşü, öğrencilerini etkileyen iyi bir öğretmen gibidir. Wapiti insanı bu çekiciliğinden yararlanarak, evvel insanları kendisine bağlar, sonra da bilgilerini aka bir cömertlikle onlara aktarır.Wapiti hem kuramsal olarak, hem de uygulamada sağlam bir hak duygusuna sahiptir ve kendisine haksız gelen hiç bir şeye tahammülü yoktur. Haksızlıkla karşılaştığı zaman, yüksek sesle duyurarak, haksızlığın üstesinden gelmeye çalışır. Bu çağrı genellikle herkesin iyiliği içindir.Wapiti insanı lüzumlu gördüğü vakit başkasının yönetimine girebilse de, aslında çok kuvvetli bir bağımsızlık duygusuna sahiptir. Bazen de kendi düşüncelerine dönerek, çevresiyle olan bağlarını adeta koparır. Varlığının derinliklerini gizlemekten hoşlandığı için, gerçekten açılmasını gerektirecek yakın ilişkiler kurmaktan kaçabilir.

Wapiti insanı Fırtına Kartalı Kabilesinin diğer üyeleri olan Aladoğan ve Mersinbalığı bireyleriyle aka bir ahenk içindedirler. Kelebek Kabilesinden Susamuru ve Karga da iyi ilişki kurabildikleri burçlardır. Wapiti, Kelebek Kabilesinden Geyik ile muhteşem bir bütünleşme yaşar.