PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden egzersiz yapmalısınız?


Narvel
08.Ocak.2019, 20:51
Özellikle son yıllarda düzenli spor ve egzersizin önemi hızla artıyor. Uzmanlar, düzenli yapılan spor ve egzersizin, başta yürek sağlığı olmak üzere pek çok konuda vücuda fayda sağladığı görüşünde birleşiyorlar. Batılı gelişmiş ülkelerde insanların düzenli olarak spor ve egzersiz yaptığına değinen uzmanlar, ülkemizde de bu bilincin hızla artmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek “Sağlam ba? sağlam vücutta bulunur” sözünü hatırlatıyorlar.
Uygun bir diyetle beraber fiziksel faaliyet ve egzersiz, yalnızca zayıflayıp zinde kalmanızda değil, aynı zamanda umumi sağlığınızın düzelmesinde ve hastalıkların önlenmesinde anahtar rolü oynar. Amacınız kilo vermek, kilonuzu korumak ya da yalnızca sağlıklı kalmaksa, haftada en az üç kez, günde en az 20 dakika egzersiz yapmanız sağlığınızı düzeltecektir.
Araştırmacılar, çevrede yapılan hızlı bir yürüyüş, yere düşen yaprakları toplamak ve asansör yerine merdivenlerden yürüyerek çıkmak gibi yaşam tarzıyla ilgili etkinliklerin, daha ağır egzersizleri yapamayan ya da sevmeyenlerin sağlığı için e? yararlar sağladığını bildiriyorlar.
Unutmayın ki, düzeyi ne olursa olsun biraz egzersiz yapabilmek, hiç yapmamaktan iyidir. Sizin için hangi egzersizin müsait olduğunu doktorunuza danışın. Aksi takdirde yanlış egzersiz yaparak sağlığınızı tehlikeye atmanız işten bile olmaz… Uzmanlar, düzenli spor ve egzersizin yararlarını şöyle sıralıyorlar:


Egzersizin nelere yararı var?
- Kolesterol düzeylerini, kan akışını ve yürek işlevini düzelterek, yürek hastalığını önlemeye yardımcı olur.
- Yüksek kan basıncı olan kişilerde vücuttaki yağ miktarını azaltarak, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
- Vücuttaki yağ miktarını azaltarak erişkinlik döneminde ortaya çıkan diyabetin önlenmesine ve denetim altına alınmasına yardımcı olur.
- Müsait beslenme programıyla beraber egzersiz, birçok hastalık için risk etmeni olan obezitenin önlenmesine ve kilonun denetim edilmesine yardımcı olur.
- Kemik oluşumunu destekleyerek, kemik kaybını ve osteoporozu önler
- Sırt kasının gücünü, omurganın esnekliğini ve dayanıklılığını artırarak sırt/bel ağrısını önler.
- Benlik değerini ve enerjiyi artırır, his durumunu düzeltir ve stresi azaltır.
Fiziksel açıdan etkin değilseniz, hafif egzersizle başlayın. Süresini ve hızını aşamalı olarak artırın. Hoşlandığınız bir egzersiz seçip, müsait bir zamanda yapın. Sıkılmamak için birkaç çeşit egzersiz seçin. Egzersizi düzenli aralıklarla yapın. Maksimum fayda sağlamak için en az haftada 3 kez 20 dakika süreyle egzersiz yapmanız gerekiyor. Ailenizi ve çocuklarınızı düzenli egzersize alıştırın. Etkin ebeveyn babaların çocuklarının etkin olma ve erişkin dönemde de etkinliğini sürdürme olasılığı yüksektir.
Egzersiz yapacaksanız bunlara dikkat edin
Egzersiz doğru biçimde yapıldığında, derhal herkes için güvenlidir. Aşağıdaki durumlarda, sizin için hangi tip ve düzeyde egzersizin güvenli olduğu konusunda doktorunuza danışın:
- Hamileyseniz.
- Özellikle yüksek kan basıncı ya da yürek hastalığı nedeniyle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız.
- Artrit gibi egzersizle şiddetlenebilen bir tıbbi vaziyet söz konusuysa…
İşte bu durumlarda egzersizden kaçının.