PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Telefon değiştirme sıklığı 2 yıla düştü

Cache
09.Ocak.2019, 00:14
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye'de, gelişen teknolojiyle beraber vatandaşların telefon değiştirme sıklığı da arttı.

Beş yıl evvel bir telefonu ortalama 3 y?l kullanan aboneler, akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, sosyal medya kullanımının artması ve özenti gibi sebeplerle bir cep telefonunu 2 senede değiştiriyor. Sektör temsilcileri gelişen teknolojiyle beraber cep telefon değiştirme hızının daha da artacağını dile getirirken, ikinci el cep telefonu hususunda vatandaşları 'güvenlik' konusunda uyardı.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, 18 yıl boyunca yasal yollarla 160 milyon cep telefonu ithal edildiğini söyledi. Özgül, şunları kaydetti:
"Yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin olduğu Türkiye'de, yıllık GSM telefon d??al?m rakamı 15-16 milyon düşünülürse değişim hızının yaklaşık 2,1 y?l civarı olduğu bulunur ki bu da Avrupa ortalama değerlerinin biraz altındadır. Akıllı telefonların gündeme gelmesi ile bu değer tüm dünyada olduğu gibi daha da düşecektir. Firmalar, gelişen teknolojiye sahip yeni ürünleri cazip kullanıcı paketleri halinde sunması vatandaşın tercihini, tüketimi artırıcı yönde etkilemektedir. Son yıllarda akıllı telefonların (Smartphone) kullanıcının hizmetine sunulması, nüfusun genç, yeniliğe açık, teknolojiye yatkın olması, sosyal medya kullanımının artması, mobil ve geniş band internet hizmetlerinin servis edilmesi gibi sebeplerle telefon değiştirme sıklığı artmıştır. Beş yıl evvel bir cep telefonu 3 yıl kullanılırken şimdilerde 2 yıl kullanılıyor. İşletmecilerin tüketicilere akıllı telefonları cazip kullanıcı paketleri ile beraber değiştirme sıklığını artırmıştır. Tavsiyem; kullanıcıların ihtiyaçlarını belirledikten sonra kendisine müsait fonksiyonlara haiz telefonu en cazip konuşma paketi ile almalarıdır."
İKİNCİ EL TELEFON SİZİ ADLİYELİK EDEBİLİR
İkinci el cep telefonu piyasasının hareketli olduğunu anlatan Caner Özgül, ikinci el telefon saha vatandaşlara da uyarıda bulundu. İkinci el telefonun kişiyi adliyelik yapabileceğine dikkat çeken Özgül'e göre, ikinci el telefonu muhakkak suretle tanıdıklardan veya yakın çevreden almak gerekiyor.
İkinci el cep telefonu piyasasının oldukça hareketli olduğunu vurgulayan Telekomcular Derneği Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Yazıcı da bilhassa tezgahlarda ekmek-peynir gibi satılan ikinci el cep telefonu piyasasındaki tehlikeye dikkat çekti.
Fatura olmadığı için ikinci el cep telefonu saha vatandaşların sıkıntı yaşayabileceklerini savunan Yazıcı, "Halk arasında 'sim kartı değiştirirsen yeterli' gibi bir anlayış var, ancak bu son radde yanlış. Çünkü; aldığımız ikinci el cep telefonunun daha önceki kullanıcısının mesleğini ve telefonda ne tür konuşmalar yaptığını bilmiyoruz. Evet sim kart değişse de telefonun imei numarası var. Gelişen teknolojiyle beraber muhtemel bir soruşturma kapsamında tezgahtan aldığımız cep telefonu bir olaya karışmışsa imei numarasından bizim kullandığımız belirlenebilir. Fatura beyan edemediğimiz için de çok a??rba?l? başımız ağrıyabilir. Sim kart değiştirilerek riskten kurtulmuyoruz, çok a??rba?l? şekilde kişinin başı ağrıyabilir. O yüzden ikinci el telefonu muhakkak surette tanıdıklardan veya eş, dosttan almalıyız. BTK da konuyla ilgili bir s?ra tedbir aldı. Kaçak telefon kullanan GSM numaraları açılmamak üzere kapatılıyor. Ama vatandaşlarımız ikinci el cep telefonu alırken dikkatli olmalı." dedi.
HENÜZ 12 YAŞINDAKİ KIZIM BİLE İNTERNETE GİRECEK TELEFON İSTİYOR
Bir pide fırınında çalışan Adil Coşkun isimli vatandaş, henüz ilkokula giden kızının bile arkadaşlarından etkilenerek internete girecek telefon istediğini söyledi. Coşkun, "Ban asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorum. Ben bile daha evvel bir makineyi 4 y?l kullanırken şimdi bir cihazı çevremin de etkisiyle 2 y?l kullanabiliyorum. Çocuğum okula gidiyor. Arkadaşlarından gördüğü telefonlardan istiyor. Sadece 'çocuğum nerdesin' demek için telefon alıyordum. Ama şimdi internete giren cep telefonu istiyor. Ekonomik durumumuz belli ama çocuğun da arkadaşları arasında rencide olmasını istemiyorum." diye konuştu.