PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Barış Süreci Yatırımcıları Teşvik Ediyor

eXLove
08.Ocak.2019, 22:42
Iğdır, barış süreci ile beraber yatırımın cazibe merkezi oldu.

Barış süreciyle beraber doğudaki birçok il gibi Iğdır'da yatırım için işadamlarının gözde merkezleri arasındaki yerini aldı. 3 ülkeye sınır olan Iğdır; turizmden gıdaya, enerjiden tekstile kadar cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Organize ve Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 7 milyonluk süt entegre tesisi kuran İbrahim Yiğit, bölgenin kalkınması için bu tesisi kurduklarını ve barış süreciyle beraber bölgede yatırım için itimat ortamının arttığını söyledi. Çözüm süreci ile beraber Iğdır OSB'ye yoğun alaka olduğunu anlatan Yiğit, "Barış süreci ile beraber yatırımcı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu huzur ortamı olmasaydı, hiçbir yatırımcı yatırım yapmazdı" dedi.

Iğdır'ın ekonomik anlamında gelişime ve kalkınmaya açık bir il olduğunu anlat?m eden Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Kamil Arslan, "5084 Sayılı Teşvik Yasası 2003 yılında çıktığında, Iğdır yeterli anlamda teşvik alamamıştı. Daha sonra Iğdır gibi bölgede kalkınmakta öncelik illerin yöneticileriyle hükümete bu anlamda öneriler götürdük. Hükümet geçtiğimiz yıl bizim gibi illere daha imtiyazlı teşvik yasası çıkardı. Bu kanun kapsamında en imtiyazlı 15 il belirlendi. Fakat ben 15 imtiyazlı iller arasından konum anlamında Iğdır'ı en imtiyazlı olarak görüyorum. Iğdır coğrafik konum itibariyle 3 ülkeye sınır olma ve iklimsel koşullarının iyi olması, OSB'sinin altyapısının bitmesi ile beraber daha çok alaka görüyor. Bu barış süreci ile beraber burası daha aka ehemmiyet kazandı. Son seçtiğimiz 3-4 aylık sürede dışarıdan gelen 4 müteşebbis Iğdır'a yatırım yapmak için müracaatta bulundular. Bizde bunu kalıcı kılmak için önümüzdeki günlerde gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde bir organizasyonla bir araya geleceğiz. Bundan da başarı olacağımızı düşünüyorum. Çünkü bu bölgenin barış süreciyle daha da yatırım alacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.